Idoly školopovinných

Autor: Peter Frický | 22.2.2011 o 10:19 | (upravené 22.2.2011 o 11:59) Karma článku: 5,49 | Prečítané:  1636x

Vďaka súhlasu riaditeľa jednej nemenovanej základnej školy sme vykonvali prieskum o idoloch školopovinných detí. Do tohto prieskumu sa zapojili žiaci vo veku 10 až 14 rokov.

V dotazníku mali iba zopár otázok. Pri vyhodnocovaní ma najviac zaujali otázky ohľadom idolov.

Prvá otázka bola, čím je ich idol. Výsledky boli následovné:

46% žiakov malo za svojho idola hudobného speváka či speváčku

22% nemalo žiadneho idola

19% mali športovci

13% boli ľudia z filmu.

Začnime rozoberať postupne tieto výsledky.

22% žiakov bez idolov. Ako dôvody uviedli mnohé príčiny, no najčastejšie bola odpoveď, v ktorej napísali, že idol by mal byť živý.  Osobne ma to zaskočilo, hlavne keď takúto odpoveď napíše 11 ročný chlapec. Ďalej tomu venoval čas iba jeden, keď uviedol, že jeho idolom bol jeho starý otec. Po smrti ho však už nemá prečo obdivovať.

Prejdime na najčastejšiu odpoveď a tou je spevák alebo speváčka. 46% detí ma idoly rôznych žánrov(pre doplňujúcu informáciu: Rock/punk/metal-25%, Rap,/RnB/Hip-Hop-47%, disco+ostatné-28%). Väčšina týchto mladých ľudí ich má za vzor preto, lebo ich uznávaju aj ich starší súrodenci. Avšak, keď som analyzoval mená týchto hudobníkov, až 87% z nich patria do skupinky, ktorá mala problém zo zákonom, či verejné blamáže.

Šport, ktorý mal iba 19% ma ako jediný potešil. Síce športovci oproti minulým rokom o dosť prepadli, stále sa nájde niekto, kto sa venuje športu a verí, že niečo dokáže. Uvediem príklad. Mladý hokejista si dal za vzor svetoznameho ruskeho hráča v NHL Ovečkina. Keďze je jeho vzor, chce byť do 10 rokov taký, ako on. Neskôr však plánuje byť lepší. Potešujúce. Najmä ak tieto sny a motívacia majú svoj približný dátum.

Nesmieme však zabudnúť ani na film. 13% je síce najmenej z celého prieskumu, no tvorí viac negatívnych hrdinov ako ostatné "odvetvia" spolu. Až 91% žiakov uviedlo za vzor hercov, ktorý hrajú väčšinou negatívnu postavu vo filme, či alkoholikov, ako hlavných hrdinov. Zaražajúce je tiež, že chcú byť ako tí herci.

Nie som psychológ ani nič podobné, ale myslím si, že naša budúcnosť nie je priaznivá. Samozrejme, sú ešte mladý a pravdepodobne zmenia názor. Ale ak 14 ročný( čoskoro 15) napíše za svojho idola nejakého alkoholika, ktorý má aj na verejnosti problémy, tak je dosť možné, že čoskoro sa dá na zlú cestičku života. Ak chcú mať za idola speváka a byť ako on, tak prosím, ale radšej iba po hudobnej stránke, čo však to tak u mnohých nie je.

Najbližšie bude vyhotovený prieskum od stredoškolákov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?