Zborovský hrad

Autor: Peter Frický | 25.2.2011 o 14:52 | (upravené 25.2.2011 o 15:31) Karma článku: 4,58 | Prečítané:  1198x

Článok o Zborovskom hrade zvanom tiež Makovica, ktorýsa nachádza pri Zborove( okres Bardejov). Časť z histórie a informácie o súčastnom stave hradu.

Prvé zmienky o ňom pochádzajú zo začiatku 14. storočia. V rokoch 1364 až 1470 ho vlastnili Cudarovci. Po ich vymretí daroval kráľ Matej panstvo Rozgonyiovcom. Tí tu boli do roku 1512. Po nich ich vlastnili Tárczayovci. Im patril do roku 1548. V rokoch 1548-1601 ho vlastnili Serédyovci. V roku 1601 ho však kúpili Rákociovci. V čase stavoských povstaní ho napadlo cisárske vojstvo a v roku 1684 ho zbúralo.  Neskôr ho ešte poškodili boje počas 1.svetovej vojny medzi Rusmi a Rakúšanmi.

 

História od roku 1601

Ján z Ortrogu predal za 80 000 dukátov hrad Žigmundovi Rákocimu. Jeho potomci ešte v roku 1611 vyplatili Jánovi ďalších 13 000 dukátov. Táto suma predpovedá ročnu získovosť z panstva 8000 dukátov, čo bolo 10% kúpnej ceny. V tom čase bola ekonomická základňa panstva veľmi silná. Podľa urbára hradného panstva z októbra 1618 vieme, že začiatkom 17. storočia hospodárilo v Zborove približne 35 sedliackych rodín, ktoré mali kone a dobytok. Asi 50 domácnosti neužívalo pozemok. Boli to služobníci na hrade( podhradí) a železiari. Prvýkrat boli uvedený aj remeselníci: tkáči, zámočník, uhliar a krajčír. V Zve bývali aj osadníci panského majera a fary. Súčasťou majera bol aj mlyn, 2 hostince, pekáreň, píla na vodný pohon, tkáčska dielňa na výobu ľanového plátna a súkna. Majer sa najmä špecializoval na chov oviec, baranov a kôz. K majeru ďalej patril aj mlyn na pušný prach a skláreň( tá bola v Bardejovskej Novej Vsi, ale koncom 17. storočia sa presťahovala do Stebníckej Huty).  V Smilne zas boli rybníky. Remeslá sa tu rozvíjali aj napriek stavoským povstaniam, na ktorých sa podielali aj Rákociovci. Do cechov sa združovali tunajší ševci, čižmári, tkáči, kožušníci a krajčíri(1675-cech mali tkáči, 1690-čižmari, neskôr aj krajčíri a kožušníci). V roku 1691 vzniklo Bratstvo sv. Ruženca. Pánstvo bolo  skonfiškované a rozdelené začiatkom 18. storočia po neúspešnom povstaní Františka Rákociho II. Časť získal manžel Juliany Rákociovej, sestry Františka Rákociho, gróf Aspremont, časť Szirmyovci a menšiu časť Erdöyovci.

Súčastnosť

Zborovský hrad je momentálne zrúcanina. Na jeho oprave sa však pracuje už od leta 2010. Spolu s nemenovanou nadáciou chcu opraviť vchod, hradby, veže a znovu prilákať turistov. Niektorí návštevníci sa aj v tomto období pokúšaju nájsť údajnu tajnú chodbu, ktorá viedla od hradu až k radnici, ktorá je na námesti Bardejova. Úryvok pražského junáka zas spomína jaskyňu s jazierkom. Nik však do teraz nenašiel ani jaskyňu ani chodbu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?