Esperanto

Autor: Peter Frický | 26.2.2011 o 19:39 | (upravené 26.2.2011 o 20:04) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  783x

Umelý jazyk, ktorý by využívali ľudia na celom svete. Kto ho vytvoril a kedy vznikol? Prečo ho využívať? Využíva ho vôbec niekto?

ESPERANTO- medzinárodný a umelý jazyk. V roku 1887 ho zverejnil lekár Zamenhof. Má jednoduchú gramatiku bez výnimiek, vyslovuje sa rovnako ako sa píše a slovná zásoba je z rôznych jazykov Európy. Priemerná doba jeho naučenia sa je 6 mesiacov.

 

Výhody esperanta:

Jednoduchosť: je až niekoľkokrát ľahší ako iné jazyky. Aj preto je čas, venovaný jeho výučbe oveľa kratší ako čas na naučenie iných národných jazykov.

Cestovanie: ako esperantista môžete využívať brožúru Pasporta Servo. Obsahuje adresy esperantistov z celého sveta, ktorí poskytujú ubytovanie zdarma, prípadne vám poradia.

Pohoda: Je príjemné mať v ktorejkoľvek krajine niekoho, kto vám bude vedieť poradiť či pomôcť.

Priateľstvo: Vďaka esperantu môžete nadväzovať rôzne nové priateľstvá v rôznych krajinách.

Umenie: V tomto poli je esperanto asi najväčší "dobrodinec", nakoľko je snom asi každého autora tvoriť pre celý svet, nie len pre jednu či pár krajín. Takto sa môže stať, že Slovák bude písať do čínskeho, brazílskeho či ruského časopisu.

Technika: Do esperanta sú preložené aj rôzne počítačové programy( napr. 7-zip, Total Commander, Spybot), hry ( Bitka o Wesnoth) či veľká časť operačného programu Linux. V esperante dokonca boli vytvorené programy Esperanta Klavaro, Tekstilo a UniRed.

Nevýhodou je, že mnohí ľudia ho odsudzujú a esperantistov je na svete pomerne málo( odhad 100tisíc-2milióny(v r. 2009)).

Osobnosti:

Lev Nikolajevič Tolstoj - sympatizoval s esperantom a sám sa ho naučil za 3-4 hodiny. Jeho prívrženec Albert Škarvan vydal prvú slovenskú učebnicu esperanta.

Martin Benka - slovenský maliar, prispieval do Esperantisto Slovaka kresbami aj článkami o umení a beletriou.

Jules Verne - vo sojom poslednom nedokončenom diele " Voyage d´Etudes" použil ako jednu z hlavných postáv fanúšika esperanta. ( pozn. román nebol dokončený, pretože po 4 mesiacoch písania autor umrel).

Małgorzata Handzlik- poslankyňa Európskeho parlamentu za Poľsko, hovorí plynule esperantom a odporúča ho používať aj v Európskej únii.

Použité zdroje: esperanto.sk preco.esperanto.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?